הירשמו לקבלת טיפים ומתכונים חדשים!

איך להיערך נכון לצום?

מה קורה בגוף בזמן הצום? האם צום בריא לנו? איך להיערך נכון לצום? ולא פחות חשוב- איך לסיים אותו בצורה הטובה ביותר.

חשוב להבין שהגוף בכל רגע נתון במהלך החיים שלנו מנסה להיפטר מרעלים ולתפקד בצורה הטובה ביותר, אבל לא תמיד הוא עומד בעומס של פינוי הרעלים שאנחנו מכניסים לו: מוצרים מעובדים, מוצרים מהחי, קרינה, זיהום אוויר ועוד.

הצום הוא הזדמנות מצוינת לגוף לעשות אתחול מחדש למערכות. הוא תורם למערכת החיסונית, לפינוי רעלים ולתיפקוד טוב יותר של המוח.

מחקרים מראים שצום במשך 3 ימים יכול לאתחל מחדש את המערכת החיסונית כי אמנם הגוף מפרק כמות גדולה של גלוקוז ושומן בזמן הצום, אבל הוא גם מפרק כמות נכבדת של תאי דם לבנים, וזה גורר יצור חדש של תאי דם לבנים.

מה קורה לנו במהלך הצום?

כשהגוף צריך אנרגיה בשעות הראשונות של הצום, הוא פונה למערכת העיכול, שם יש לנו מאגרים ל 8-12 שעות מהארוחה האחרונה. לאחר שהוא כילה את מאגרי האנרגיה במערכת העיכול, הגוף פונה לכבד, שם הוא מאחסן מאגרים של אנרגיה בצורת גליקוגן שמספיקים לנו ל 10-12 שעות!

רק אחרי שסיימתם את מאגרי האנרגיה במערכת העיכול ובכבד אתם מתחילים לשרוף שומן כדלק העיקרי שלכם. אז אולי זה מאכזב את חלקכם, אבל גם לצום קצר של 24 שעות יכולות להיות יתרונות מצויינים. בראש ובראשונה אתם נותנים מנוחה למערכת העיכול ולגוף שלכם יש זמן לפנות רעלים שהוא לא מצליח לפנות ביום יום.

חשוב להבין שהתסמינים שחלק גדול חווים במהלך הצום כמו כאבי ראש, סחרחורות, מועקה בבטן וכו׳, לא מתרחשים בגלל היעדר מזון, אלא בגלל תהליך הניקוי שהגוף עובר ולכן ככל שתכינו את עצמכם טוב יותר בימים שלפני הצום, תחוו את הצום בקלות רבה יותר. כמובן שמי שמקפיד לאכול נקי ובריא ביום יום, יכול להיות שלא יחווה כלל את סימני הניקוי הקשים שהזכרתי למעלה.

איך נכון להיכנס לצום?

כמו שהבנתם, הגוף שלכם הולך לעבור תהליך ניקוי קטן במהלך הצום הקרוב, אז חשוב לתמוך בגוף כמה ימים לפני תחילת הצום עצמו. הדרך הטובה ביותר לתמוך בגוף היא לאכול ארוחות קלות בימים שקודמים לצום. לנסות לא לצרוך מזון מעובד, מוצרים מהחי (בשר, מוצרי חלב, ביצים) ובמקום זה:

  1. לצרוך כמות גדולה של ירקות בכל ארוחה
  2. להוסיף עשבי תבלין ותבלינים (כמו פטרוזיליה, כוסברה, כורכום ועוד) שעוזרים לנו להיפטר מרעלים ומתכות כבדות.
  3. לאכול לפחות 4 פירות ביום ולהקפיד לסיים לפחות ליטר וחצי מים ביום. זה יעזור לכם להיות רווים, מה שיעזור לגוף בהמשך להיפטר מרעלים ביתר קלות.

חשוב גם להוריד חומרים ממכרים כמו קפה, טבק ועוד, מספר ימים לפני הצום, כדי לאפשר לגוף להתנקות מהם ולא לחוות את תסמיני הניקוי ביום של הצום עצמו שגם ככה הוא לא פשוט להרבה אנשים. למשל מי שרגיל לשתות כל יום קפה, עשוי לחוות כאבי ראש ביום של הצום בגלל מחסור בקפאין ולא בגלל הצום עצמו. לכן, הפסקת הקפה 3 ימים לפני הצום יכולה לעזור מאוד.

בארוחה האחרונה לפני הצום, חשוב במיוחד לאכול אוכל קל לעיכול כמו אורז/ תפוחי אדמה, שלל של ירקות מאודים, ירקות טריים ועשבי תיבול טריים. בנוסף הייתי משלבת מעט שומן מלא ובריא כמו כף טחינה או חופן אגוזים שיעזרו לנו לספוג את המינרלים מהירקות ולהרגיש מלאים לאורך זמן. 

איך להתנהג במהלך הצום?

מכיוון שהגוף נמצא בתהליך ניקוי חשוב לתת לגוף מנוחה, ולהיות קשובים לגוף. אם ההליכה שיצאנו אליה מרגישה לנו קשה, לעצור ולנוח. מאוד חשוב לתמוך בגוף בהרבה מנוחה ושינה.

איך לצאת נכון מהצום?

לאחר צום חשוב לאכול אוכל בריא, הגוף בונה את עצמו מחדש והוא צריך את אבני הבניין המתאימים ביותר. לכן מומלץ להימנע מג׳אנק פוד ומאוכל מעובד לאחר צום. בנוסף, מומלץ לשתות הרבה מים כדי לאפשר לגוף להיפטר מהרעלים שהוא פירק. כמו כן, לא נרצה להעמיס על מערכת העיכול שהייתה בהפסקה ולכן נצא בצורה הדרגתית מהצום.

דרך טובה היא לשתות כוס מים או כוס חליטת צמחים ורק לאחר 15-20 דקות להתחיל לאכול. תתחילו בפרי, שהוא הכי קל לעיכול ומלא בנוזלים ותמשיכו לירקות טריים ומאודים. ניתן לאכול מעט אורז או תפוח אדמה אבל כדאי לשמור על הארוחה כארוחה קלילה כי תזכרו שמערכת העיכול הייתה בהפסקה והיא צריכה לחזור לעצמה.

לגבי אנשים בקבוצת סיכון כמו נשים בהריון, אנשים מבוגרים, אנשים חולים, אנשים שלוקחים תרופות וילדים, חשוב שהתייעצו עם הרופא המטפל שלהם בטרם יתחילו את הצום ויבדקו האם מומלץ להם לצום שכן חלקם צריכים לעשות את הצום תחת השגחה רפואית.

מקווה שהטיפים שלי עזרו לכם להכין את עצמכם נכון יותר לכיפור הקרוב, מוזמנים לשתף עם משפחה וחברים ומחכה לשמוע מכם איך הלך הצום 🙂

אהבתם? שתפו עם חברים

שיתוף ב pinterest
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email